Jak powstaje karykatura?

Przy powstawaniu karykatury rola karykaturzysty nie musi, a nawet nie powinna być aż tak duża. Osoba rysująca karykatury jedynie przenosi na papier to co widzi ze zdjęcia, przy zachowaniu wytycznych od osoby zamawiającej. Karykaturzyści są też już wyczuleni na specyficzne punkty na twarzy osób, które mogą wyolbrzymić, znacznie uatrakcyjniając pracę. Tak dzięki wspólnej i zgodnej pracy klienta z artystą powstają najlepsze karykatury.

Narodziny pomysłu na stworzenie karykatury

Karykatura to humorystyczne przedstawienie osoby za pomocą jej cech wyróżniających się. Dlatego przy obmyślaniu zarysu wyglądu pracy należy skupić się na szczegółach na twarzy osoby, której chcecie podarować karykaturę. Mogą szczegóły związane z włosami (gęste loki, łysinka, długie kruczoczarne włosy itp.), charakterystyczne elementy twarzy (długi nos, krzaczaste brwi, pieprzyk, kolorowe okulary). Przy tworzeniu w głowie karykatury ze zdjęcia warto także zastanowić się nad nawykami związanymi z ubiorem, stylem danej osoby i domalować jej krwistoczerwone usta lub przedstawić ją w zielonej czapce, lub wysokich złotych szpilkach. Często tworzone są karykatury, na których osoby przedstawiana są podczas ich ulubionych zajęć, hobby, zawodów. Przy takich pracach dorysowywane są odpowiednio na życzenie konkretne atrybuty, a nawet scenerie takie jak karykatura w aucie, czy karykatura młodej pary pośród gór (jako karykatura ślubna) . Szukać inspiracji na karykaturę najlepiej jest we własnej wyobraźni, jednak można również posiłkować się gotowymi pomysłami wykonanych już prac.

Przelanie pomysłu na papier

Po dostaniu wytycznych i ewentualnych poprawkach w pomyśle, konsultacjach i sugestiach artysty, ten zabiera się za swoją pracę. Najczęściej prace zaczyna się od najtrudniejszej rzeczy – twarzy. To ona jest głównym punktem całej karykatury i to na nią czasami schodzi nawet ponad 90% czasu. Zaczynając od konturu głowy przez elementy twarzy, po włosy, karykaturzysta „dopieszcza” twarz, tak żeby otrzymać jej efekty finalny. Następnym etapem będzie ewentualnie zamawiane ciało dorysowywane do głowy, oraz każdy inny element zażyczony przez klienta. Tu już jest wielka dowolność i większość zależy od życzeń klienta i wyobraźni karykaturzysty.